1,8 milyon haneye ucuz internet

 

Yatırım ve istihdam seferberliğinin ardından internet hizmetinin her gelir grubu tarafından erişilebilir olmasını sağlamak amacıyla “İnternetsiz Ev Kalmasın” seferberliği başlatıldı. Seferberliğe Türk Telekom’un Kars’ta gerçekleştirdiği akıllı şehir lansmanıyla start veren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, teknolojiyi doğudan batıya doğru yaygınlaştırma vizyonuyla hareket ettiklerini söyledi. İnternetin günümüzde artık elektrik ve su kadar önemli bir günlük ihtiyaç hâline geldiğine dikkat çeken Bakan Arslan “Bugünün Türkiye’sinde tek bir vatandaşımızın bile internete erişmekten mahrum kalmaması için çalışıyoruz. Çünkü internet herkes için. Bu seferberliğin ilk ve en önemli adımı ise, internet fiyatlarının her gelir grubu tarafından ulaşılabilir olmasını sağlamak” dedi. Arslan, bakanlık olarak başlattıkları seferberlik çağrısına Türk Telekom’un hızlı bir şekilde cevap verdiğini ifade ederek, “Baktığımızda Türkiye genelinde sabit telefon abonesi olan ancak bir kere bile internet kullanmamış 1,8 milyon hane var. Bu seferberliğin ilk hedefi bu vatandaşlarımızı internet ile buluşturmak ve internet hizmetinin her gelir grubu tarafından erişilebilir olmasını sağlamak. Türk Telekom’daki arkadaşlarımızdan da bu seferberlik kapsamında, ilk defa internet ile tanışacak vatandaşlarımız için özel bir tarife çalışmalarını rica ettim. Türk Telekom da sağ olsun çağrımızı hemen benimsedi ve kâr amacı gütmeyen bir tarifeyi çalışmaya başladı” diye konuştu.

51,7 MİLYON ABONE 4.5G’YE GEÇTİ

Bakan Arslan 1 Nisan itibarıyla 4,5G’ye geçişin birinci yıl dönümünü kutlayacaklarını belirterek şunları söyledi: Türkiye’de yüzde 94 penetrasyon oranına karşılık gelen, makineler arası iletişim (M2M) aboneleri dâhil toplam 75 milyon 61 bin 699 mobil abone bulunuyor. Bunlardan 51,7 milyonu 4.5G’yi seçti. Yani her üç aboneden ikisi 4.5G’yi tercih etti. 4.5G ile aylık ortalama veri kullanımı da 2 GB’den 5,4 GB’ye yükseldi.
Arslan, 26,5 milyon vatandaşın cihaz ve SIM kartlarının 4,5G hizmetine uyumlu olduğunu, 19,2 milyon vatandaşın da fiili olarak bu hizmetten faydalandığını ifade etti. 

Paul Doany: Kars fiberkent olacak

Bugüne kadar Antalya ve Karaman’ı akıllı şehir ile tanıştıran Türk Telekom, Bakanlığın önderliğinde Kars’ı da akıllı şehir hâline getirdi. Türk Telekom CEO’su Paul Doany, Kars’ı akıllı şehir yapmakla kalmayıp burayı aynı zamanda fiberkent hâline getirdiklerini belirterek “Akıllı şehirler arasında yer alan Kars’ın tam anlamıyla bir fiberkente de dönüşmesi hedefiyle iletişim altyapısını da fiberle güçlendiriyoruz. Bu sayede Kars halkına saniyede 100 megabite kadar internet hızı sunabileceğiz ve Karslıların da bilgi ve iletişim teknolojisinin nimetlerinden en üst düzeyde faydalanmasını sağlayacağız” dedi.

Elektronik cihazlara tomografi çekilecek

∂ Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ABD ve İngiltere’ye doğrudan uçuşlara getirilen elektronik cihaz kısıtlamasına ilişkin olarak tomografi cihazları siparişi verdiklerini söyledi. Arslan “İki tanesini 28 Nisan’da almış olacağız ve onun devamında iki ay sonra iki tane daha alacağız ki, Amerika ve İngiltere uçuşlarımız için hepsi için yeterli olacak. Tomografi cihazları da kişilerin çantasından çıkarmadan laptopları ve taşıdıkları sıvıların da tamamının tomografisini çekecek, herhangi bir sıkıntı olmayacağını ortaya koyacak, varsa anında tespit edecek. Dolayısıyla engellerin de ortadan kaldırılacağını bekliyor ve umuyoruz” dedi.  

Ahmet Aydemir – Türkiye gazetesi

Posted Under
Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir