BIST100 Endeksi Yükselişte

BIST100 endeksi dünü 93.802 puan ile kapatarak tüm zamanların rekoruna ulaştı. Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kutay Gözgör “BIST100 endeksini Ocak ayından bu yana yükseliş trendinde etkili olan dört önemli etkenin ön plana çıktığını” ifade etti. Gözgör; bu dört etkeni referandum sonuçları, bankacılık sektöründeki yükseliş, ABD Başkanı Trump’un politikaları ve Fransa’da gerçekleşen seçimler olduğunu vurguladı.

Referandum sonuçları BIST100 endeksini olumlu etkiledi

BIST100 endeksini destekleyen etkenlerin başında yurtiçinde sonuçlanan referandumun geldiğini ifade eden Kutay Gözgör; Referandum sonrası politik risk sürecinin ortadan kalkması, TL varlıklarını olumları etkiledi. TL’nin Dolar karşısında değer kazanması BIST100 endeksini de desteklerken; bankacılılık, holding gibi sektör hisseleri ön plana çıktı. Şeklinde konuştu.

Bankacılık sektörü yükselişin lokomotifi oldu

Başta bankacılık sektörü olmak üzere, birçok öncü şirketin bilançosunun olumlu açıklanacağına yönelik beklentiler de yükselişe etkili oluyor bilgisini paylaşan Kutay Gözgör; Özellikle teminat yetersizliği nedeniyle kredi alamayan KOBİ’lere ve KOBİ dışı işletmelere kefil olarak finansman desteği sağlayan Kredi Garanti Fon’unun (KGF), banka bilançolarına olumlu yansıması bekleniliyor. KGF kredilerine yönelik talep artışı bankaların aktiflerini destekleyecek nitelikte olabilir. Dedi

Trump’ın politikaları borsaları destekliyor

Borsadaki gelişmelerde Trump’ın politikalarının etkisine dikkat çeken Kutay Gözgör;Küresel gelişmelere baktığımızda ise BIST100 endeksini destekleyen faktörlerin yer aldığını görüyoruz. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanı Donald Trump’ın açıklayacağı vergi teşvikleri borsaları olumlu yönde etkilemeye devam ediyor. Küresel öncü borsalarla yükselen BIST100 endeksi, başta Amerika Merkez Bankası’nın (FED) söylemlerinden ve Donald Trump’ın politikalarından etkilenmeye devam edebilir. Dedi
Fransa seçimleri risk iştahını yükseltti
Fransa’nın Avrupa birliğine olumlu yaklaşımını Avrupa borsalarını hareketlendirdiğini ifade Kutay Gözgör; Öte yandan dün Fransa’da gerçekleşen seçimlerde Avrupa Birliği’ne yönelik olumlu söylemleriyle ön plana çıkan Emanuel Macron’ın ilk turu kazanması, piyasalarda risk iştahını yükseltti. Hemen hemen tüm Avrupa Borsalarında yükselişler hız kazanırken, BIST100 endeksinin de bu gelişmeden olumlu etkilendiğini söyleyebiliriz.dedi. 

Teknik anlamda yükseliş isteği sürüyor

Kutay Gözgör BIST100 endeksinin teknik görüntüsü ile ilgili değerlendirmesinde ise BIST100 endeksinin teknik görüntüsüne baktığımızda ise, 93.000 seviyesi önemli destek olarak takip edilebilir. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde kısa vadede yükseliş isteği sürebilir. Olası yükseliş senaryonu devamı halinde 94.000 – 94.800 bölgesi gündeme gelebilir. İfadelerini kullandı.

Posted Under
Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir