Ekonomi Bakanlığından ‘Gümrük Birliği’ Açıklaması

Ekonomi Bakanlığı, Gümrük Birliği’nin güncellenmesine ilişkin 2017 yılının ilk yarısında resmi müzakerelerin başlamasının öngörüldüğünü açıkladı.

Ekonomi Bakanlığı, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi sürecine ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi müzakerelerinin çerçevesine ilişkin AB ile mutabakat sağlanmıştır. Söz konusu mutabakat 12 Mayıs 2015 günü Brüksel’de Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci’nin AB Ticaret Komiseri Cecilia Malmström ile müzakere çerçeve belgesini kamuoyuna duyurması sonucu resmiyet kazanmıştır. Müzakere süreci sonucunda AB’nin Serbest Ticaret Anlaşmalarına (STA) ülkemizin doğrudan taraf olamaması, taşımacılığa engel olarak karşımıza çıkan ve araçlarımıza getirilen kısıtlamalar, AB’nin Gümrük Birliği’nin işleyişi ile ilgili danışma ve karar alma mekanizmalarına etkin katılım gibi sorunların giderilerek Gümrük Birliği’nin işleyişinin iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Gümrük Birliği’nin kapsamının tarım ürünleri, hizmetler sektörü ve kamu alımlarını kapsayacak şekilde genişletilmesi de müzakere edilecektir. Gümrük Birliği’nin güncellenmesi kapsamında gerek AB, gerekse de ülkemiz tarafından hazırlık çalışmaları yürütülmüş, bir yıllık yoğun bir çalışmanın ardından ülkemiz resmi müzakerelere başlamaya hazır hale gelmiştir. AB tarafında ise resmi müzakerelerin başlaması için AB Komisyonunun üye ülkeler adına müzakere yürütmek üzere Konsey’den yetki alması gerekmektedir. Bu doğrultuda AB Komisyonu, Konseyden yetki almak için 21 Aralık 2016 tarihinde başvuruda bulunmuştur. 2017 yılının ilk yarısında resmi müzakerelerin başlaması öngörülmektedir denildi.

Gümrük Birliği’nin güncellenmesiyle ticari serbestleşmenin refah artışı sağlaması, Türkiye’nin küresel ticaret akımlarına uyum göstermesi ve küresel değer zincirlerinde önemli bir aktör olunmasının hedeflendiği bildirildi. – ANKARA

Posted Under
Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir