Gaziantep’te ‘Ekonomi Buluşmaları’ Düzenlendi

Gelişen dünya ekonomisini takip etmek açısından önemli rol oynayan Ekonomi Buluşmaları kapsamında, Ekonomist Vedat Özdan, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi (GAOSB) tarafından düzenlenen konferansta sanayicilerle bir araya geldi.

GAOSB’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Özdan konferansta Türk ve Çin ekonomisi hakkında bilgi verdi.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin dışa açılma ve piyasa ekonomisine geçiş yönünde önemli adımlar attığını ve az gelişmiş ülke konumundayken dünyanın en büyük ikinci ülkesi konumuna geldiğini anımsatan Özdan, Çin’in dünya ülkelerinin odaklandığı bir ülke konumuna geldiğini belirti.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin beşeri sermayesi ve eğitim seviyesinin yüksek olmasının da ekonomik büyümesi açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebileceğini ifade eden Özdan, şunları kaydetti:

Buna ilaveten, Çin Halk Cumhuriyeti, insani kalkınma açısından da önemli sayılabilecek gelişmeler yaşamıştır. Türkiye’nin büyük sıçramalar yapabilmesi için katma değeri yüksek olan teknolojik ürünlere yönelmesi gerektiğini aynı zamanda da tasarruf, verimlilik, girişimcilik gibi kavramları da ekonominin olmazsa olması olarak görmesi gerekmektedir.

GAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Köken de ekonomiyi bilmeden ticaret yapılamayacağını belirterek, sanayicilerle sık sık toplantılar düzenleyeceklerini ifade etti.

GAOSB kalite belgesi aldı

TSE Güneydoğu Bölge Koordinatörü Levent Çalışır da program sonunda Köken’e, kalite ile çevre yönetim sistemi belgeleri verdi.

Çalışır, TSE’nin tanıtımını yaparak şu ifadeleri kullandı:

Misyonlarımız ülkenin rekabet gücünü artırmak, uluslararası düzeyde ticareti kolaylaştırmak, standardizasyonu sağlamak. Bu sebeple Gaziantep Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü İSO 9001: 2015 ve ISO 1400: 2015 Çevre Yönetim Sistemi Belgelerini alarak ulusal bölgesel, uluslararası alanda tercih edilen yönlendirici lider bir kuruluş olma yolunda sağlam adımlar atmaya başlamıştır. Gaziantep Organize Sanayi Bölge Müdürlüğüne hayırlı olmasını diliyorum.

Posted Under
Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir